این مطلب برای دیزاینرها مهم هست. مثلا من چند روز پیش روی یک پروژه ی دیزل پانک کار میکردم. گفتم این مطالب رو به اشتراک بذارم تا اگر کسی بلد نیست به دردش بخوره.

بروس بتک در سال 80 داستان کوتاه "سایبرپانک" را منتشر کرد و این شروعی شد برای سبکهای پانک، که ما در اینجا سه تا از بزرگترین سبکهای پانک یعنی استیم پانکف دیزل پانک و سایبر پانک را معرفی میکنیم.

سایبرپانک

قبل تر از اثر بتک، در اواسط دهه ی شصت، سریال داکتر هو (که سال 89 کنسل شد و سال 2005 برگشت. چند روز دیگه سری جدیدش میاد که پیشنهاد میکنم همه ببیننش) دشمنهایی به نام سایبرمِن به پاپ کالچر بریتیش وارد کرده بود. اما در دهه ی شصت حرکت سایبرپانک با فیلمهایی چون Blade Runner و انیمه هایی چون AKIRA معروف شد.

در سایبرپانک همه چیز کثیف و خبیث است. اما تکنولوژی از تکنولوژی زمان ما پیشرفته تر است. مردم البسه ی مدرن میپوشند و به بدن خود وسائل مکانیکی وصل میکنند.

اکثر داستانهای سایبرپانک در مورد گروههای رانده شد از جامعه، فرار و گریز، و سوالهای فلسفی است. مثلا در بلید رانر ما با این سوال برمیخوریم که آیا یک انسان میتواند با یک دروید عاشق شود؟

استیم پانک

فرض کنید دنیا از اواخر قرن 19 طوری پیشرفت کرده بود که همه چیز با بخار کار میکرد، البسه ی مردم مانند زمان ویکتوریایی بود و فرهنگ مردم نیز.

استیم پانک به علت افکتهای سنگینش تا قبل از سی جی آی بیشتر در کارتونها بود و اپیزودهای داکتر هو اما الان در فیلمهایی چون Van Helsing و Hugo. داستانهای استیم پانک بچه گانه اند و خوشرنگ و لعابند.

استیم پانک در مورد دوران بچگی، ماجراجویی، و تکنولوژیهای عجیب غریب است.

دیزل پانک

فرض کنید دهه ی چهل تمام نشده بود. فشن و تکنولوژی دهه ی پنجاه آنطور که بود، نشد. دیزل پانک تلفیقی از استیم پانک و تکنولوژی دیزل است. بازی Fallout یکی از مهمترین اثرهای دیزل پانک است. فیلمهایی مثل Rocketeer و Sky Captain and the World of Tomorrow نیز همچنین.

دیزل پانک گرفته و تاریک است. بیشتر در مورد ظلم و آلمان نازی است. در دنیای دیزل پانک هیتلر شکست نخورده است و بر جهان حکومت میکند. رباتهای بزرگ دنیا را به ترس آغشته اند. دیزل پانک نسخه ی بزرگانه ی استیم پانک است.

نوشته خودم. اگر مشکلی دیدید بگید.